Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pracovní využití plemene

23. 8. 2007

PRACOVNÍ VYUŽITÍ PLEMENE

*

Jen málokdo má dnes možnost chovat ovce nebo dobytek. Moderní sporty, jako je Agility, Flyball nebo Dogfrisbee jsou ideální náhradní způsob, jak mudimu dopřát dostatek pohybu spojeného s učením a přemýšlením. Rozhodneme-li se věnovat jednomu či více z těchto sportů, čeká nás sice spousta práce, ale taky zábavy a radosti, nemluvě o pozitivním působení na naši kondici =)

*

MOTIVACE

S motivací u mudíka, pokud je od malička správně vedený, nebudeme mít problémy. Genetická vybavenost mudi v sobě nese touhu po činnosti, vytrvalost a schopnost spolupracovat s člověkem. Nemusíme ho tedy k ničemu přemlouvat. Samozřejmostí ale zůstává pořádná pochvala za dobře vykonaný cvik a odměna v podobě hračky nebo pamlsku.

Obrazek

*

AGILITY

Hodně lidí si mudi na agility nepořídí kvůli velikosti. Je to jejich škoda. Většina mudi se vejde do kategorie Medium, kde se svou kohoutkovou výškou kolem 40-42 cm mají výhodu oproti menším soupeřům - co si na závodní dráhu přát víc? A stane-li se, že nám pejsek vyroste do Large? Vůbec nic se neděje. Mudi s KV 46 cm a víc bez problémů překonávají vysoké překážky a na parkuru mohou být rovnocenným soupeřem belgickým ovčákům a border koliím . Podíváme-li se na nějaké závody, najdeme i tam příslušníky "rychlých" plemen, jak se vlečou parkurem. Rychlost tudíž na příslušnosti k plemeni až tak nezávisí - vše je to o výcviku a motivaci. I mudi v kategorii Large často vyvine postupovou rychlost nad 4,5 m/s. Oproti border koliím nemá tendence vybíhat do prostoru a "pást" překážky.
Ve Finsku, Švédsku, Slovinsku či Belgii patří dnes závodíci mudi mezi nejlepší psy v zemi.

Obrazek

*

ZÁCHRANÁŘSKÝ VÝCVIK

Ve skandinávských zemích a Švýcarsku je mudi oblíbeným a vyhledávaným plemenem pro záchranářský výcvik. Velmi dobře čichá, je obratný a lehký a dostane se skoro kamkoliv, protože rád překonává překážky a šplhá. Je téměř neunavitelný a díky své srsti dokáže pracovat v extrémních podmínkách jako je horko, déšť, mráz nebo prach. Má rád lidi a tak vyhledávání osob je pro něj zábavou, ne prací.

Obrazek

*

FLYBALL a DOGFRISBEE

Většina mudi je blázen do míčků a hraček. Přidáme-li k tomu jejich neuvěřitelné zrychlení, bleskové otočky na místě a vysokorychlostní sprint, máme ideálního psa pro Flyball či Dogfrisbee. V USA už je několik "flyballových" jedinců a jejich obliba geometricky narůstá, Dogfrisbee se věnují mudi v Maďarsku, USA či České republice.

Obrazek

*

DOGDANCING

Jak je uvedeno výše, mudi se velmi rychle učí. Je vnímavý a snaživý a tak nový cvik zvládne už po 2-3 opakováních. Mudi je velmi obratný a rád skáče, tudíž škála tanečních prvků, které ho můžete naučit, je takřka nekonečná.

*

PASENÍ

V zemi svého původu je mudi jediným maďarským pasteveckým plemenem, které je ještě stále prakticky využíváno k pasení, převážně ovcí. Jeho styl je odlišný od známé border kolie, což vyplývá z jiných zeměpisných podmínek. Stáda na rozlehlých pastvinách čítají stovky kusů (500 i více, v historii dokonce tisíce). Pes musí stádo vyhnat z ovčína na pastvu - neoplocenou, celý den uhlídat stádo pohromadě a večer opět zahnat zpět. Zkušení ovčáčtí mudi bez problémů oddělí jehňata od jejich matek, naženou ovce k dojení či ke stříhání, zvládnou stádo zastavit či zatočit i ve vzdálenosti 500m od ovčáka. Přestože ovčáků ubývá, je pořád dost lidí, které pasení s mudi láká a věnují se mu aspoň rekreačně - ve volném čase trénují na farmách a pak se zúčastňují různých pasteveckých soutěží - mnohdy velmi úspěšně.

Obrazek

*

Kromě uvedených sportů se samozřejmě s mudíkem můžete věnovat téměř čemukoliv, dokonce obranářskému výcviku. Nemusíte mít žádné sportovní ani výstavní ambice. Mudi vás bude nadšeně doprovázet u kola stejně jako na vysokohorské túře. Důležité je, že aktivně stráví čas se svým pánem či rodinou a vybije tak nekonečné množství energie.