Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie plemene

23. 8. 2007

Historie plemene Mudi

Mudi byl objeven jako místní maďarský ovčácký pes se silnými znaky typickými pro plemeno. Nebyl vytvořen lidmi jako ideální ovčácký pes, ale vznikl přirozenou selekcí na základě praktických potřeb. Jeho původ sahá až do 15. století. Přesný čas vzniku plemene je těžké zjistit, protože v různých oblastech té doby se ovčáčtí psi označovali rozlišně.

Obrazek

Oficiální latinský název plemene je Canis ovilis Fényesi, podle objevitele plemene, Dr. Dezso Fényese. Dr. Fényes objevil plemeno v roce 1936, v té době známé spíše pod názvem "honácký pes". Toto "plemeno" bylo v Maďarsku obecně známo mnohem dříve než se objevily první zmínky o existenci Mudi - což bylo po r. 1920. V maďarských dokumentech ze 17. - 18. století najdeme popis ovčáckého psa se vzpřímenýma ušima a srstí obdobnou dnešnímu Mudi, ale tento pes byl označován jako "Puli". Podobné je to s Chorvatským ovčákem, kde první zmínky o tomto plemeni můžeme najít už ve spisech ze 14. - 15. století. Dokonce v r. 1902 popsal Lajos Méhely ve svém díle "Svět zvířat" plemeno "Puli" jako psa se šakalovitou hlavou, vzpřímenýma ušima a středně dlouhou vlnitou srstí. Jak sami vidíte, dnešní Puli takhle určitě nevypadá.

Tato nejednotnost a zmatek v označování místních psů ovčáckého typu vedla k doměnce, že Puli je nejstarším ovčáckým plemenem v Maďarsku a že Mudi a Pumi byli následně vyšlechtěni z Puli, jak to popsal v r. 1936 Dr. Csaba Anghi ve svém díle "Mudi, aneb Honácký pes ovčáků". Výsledkem bylo přesvědčení, že nejstarším maďarským ovčáckým plemenem je Puli, který následným křížením se psy špicovitého typu dal za vznik "novému" plemeni Mudi. Je možné, že Mudi, podle svého vzhledu, povahy a mnoha původních znaků vznikl křížením psů špicovitého typu s dalšími ovčáckými plemeny přirozeně se vyskytujícími v daném místě a čase. Hlavní rozdíl mezi Mudi a psy špicovitého typu je hodně zvlněná až kudrnatá srst u Mudi. Mudi byl označen za oficiální plemeno v roce 1936 a jeho historie není přesně známá, proto mezery v historii vyplnily smyšlenky a dohady, které jsou dnes považovány za původní.

Obrazek

Je však důležité a zároveň zajímavé uvést, že až do 20. století bylo běžné, že ve vrhu Puli se narodila štěňata s typickým vzhledem pro Mudi a ještě dnes se občas ve vrhu Pumi narodí štěně se vzhledem Mudi. Doposud však nebyl zazamenán případ, kdy by se ve vrhu Mudi narodilo štěně vypadající jako Pumi nebo Puli. Z genetického hlediska tedy můžeme říct, že Puli a Pumi v sobě nesou prvky Mudi, ale ne naopak.

Dr. Fényes, který byl kurátorem muzea historie a kultury, často při svých výpravách za relikviemi a folkovými zvyky původního obyvatelstva potkával na vesnicích místní psy ovčáckého typu. Hodně ovčáků označovalo tyto psy různými jmény, mezi nimiž byly i názvy Pumi a Puli. Dr. Fényes objevil, že tito ovčáčtí psi mají homogenní a ustálený vzhled a brzy poté, co začal sbírat a chovat ty nejlepší exempláře, zjistil, že se rozmnožují jako skutečné plemeno, protože ve vysoké míře předávali na potomky typické znaky tak příznačné pro Mudi. Dr. Fényes v roce 1935 napsal: "Jejich vzhled vykazuje všechny typické rysy rodičů, jako by se jednalo o skutečnou prošlechtěnou rasu." V té době také pojmenoval toto plemeno "Mudi", a na základě několika nejtypičtějších jedinců začal usilovat o uznání nového plemene, které objevil.

Obrazek

Fena Bogár, 1969

Během 2. světové války utrpěla většina maďarských plemen nenahraditelné ztráty, některá dokonce vymřela úplně, stejně tak Mudi nebyl považován za vzácné plemeno. V 60-tých letech 20. stol. byl chov obnoven z několika žijích jedinců, pár chovatelských stanic začalo pracovat na záchraně tohoto plemene a oživení jeho významu v zemi. Mudi v zemi svého původu nebyl nikdy populárním plemenem, ale už od dob Dr. Fényese byl uznáván a považován za jedno z nejlepších ovčáckých plemen, výborného loveckého a hlídacího psa a samozřejmě i společníka. Široké možnosti využití spolu s povahovými přednostmi pomohly ke znovuobnovení plemene. V r. 1966 byl sepsán nový standard plemene a zaslán ke schválení FCI.

Naneštěstí tento standard, který sepsal strojní inženýr Dr. Zoltan Balassy, byl nepochybně postaven na hrstce jedinců, které objevil a tak byl Mudi definován jako cíleně vyšlechtěná rasa na základě jeho představ o tom, jak by plemeno mělo vypadat, bez přirozené variability of the breed type. Hlavní rozdíly mezi původním standardem plemene a tímto nově vytvořeným byly u uznaných barev a výšky. Výška byla stanovena z původních 40 - 50 cm u psů a 35 - 45 cm u fen, na 35 - 47 cm u obou pohlaví. Barvy byly omezeny z původních všech jednobarevných rázů a merle pouze na černou, bílou a merle.

V průběhu následujících desítkách let obnova plemene pokračovala. Během té doby vyšla najevo existence široké škály původních barev a tak byl v r. 2000 sepsán nový standard, ve kterém byla většina z nich zakomponována. Ještě v r. 2004 byla do anglické, francouzské, německé a španělské verze standardu přidána barva "fakó" (překládá se jako béžová, žlutá či fawn). Napravila se tak chyba v překladu maďarského standardu z r. 2000 standard, následkem které byl vynechán přeložený název této barvy.

Obrazek

S největší pravděpodobností je Mudi prastaré plemeno žijící v moderním světě. Musíme si proto uvědomit, že rasa, vytvořená původními ovčáky, už v budoucnu nebude moci být znovu zachraňována a obnovována - ovčáci jsou totiž sami o sobě vymírajícím druhem. Mudi je zřejmě poslední přírodní plemeno, které je v Maďarsku stále používáno k pasení ovcí a dobytka. Mudi, "Maďarský honácký pes", by nikdy nemohl v dnešním moderním světě vzniknout.

Těchto pár odstavců je o histori mudi, ale do osudu plemene zapisují jeho budoucnost současní chovatelé. Prosím, uchovejme Mudi takového, jaký je, i pro budoucí ovčáky.

"Mudi je opravdovým ovocem sklízeným po moudrém výběru, který stál maďarské venkovany mnoho sil."